Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2008

8 Δεκεμβρίου 1985 Στην κορυφή του κόσμου για πρώτη φορά με οδηγό τον Μichel "Le Roi" Platini, το Laudrup και τον Tacconi

Όπως περισσότεροι είναι αυτοί που θυμούνται τον Diego Armando Maradona από το "χέρι του Θεού" παρά απ' την απίστευτη κατεβασιά που άδειασε τη μισή Αγγλία, έτσι και τον άμεσο ανταγωνιστή του, Michel "Le Roi" Platini τον θυμούνται περισσότερο για ένα, κανονικότατο γκολ-διαμάντι (άλλαξε στον αέρα τη μπάλα απ' τ' αριστερό στο δεξί και σούταρε) το οποίο δεν μέτρησε και για τον τρόπο που βρήκε να δείξει τα συναισθήματά του: ξάπλωσε στο χορτάρι ατενίζοντας τη μοίρα (και το διαιτητή Roth) που του στέρησαν ένα από τα πιο όμορφα γκολ που σημειώθηκαν ποτέ... Ήταν 8 Δεκεμβρίου 1985...
Στο γήπεδο του Τόκυο, μετά από μια βροχή "που έκανε τη μπάλα να αναπηδά σαν κουνέλι", όπως είπε ο Trapattoni, η Juventus αντιμετώπιζε την σπουδαία Argentinos Juniors με στόχο να βάλει στην τροπαιοθήκη της το πρώτο της Διηπειρωτικό Κύπελλο. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 με τη Juventus να βγάζει αντεπιθέσεις, τον Platini να περνά μισή ομάδα και να οδηγεί τους bianconeri πιο κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να κάνει την κλασική ευκαιρία...

Juve: 2 γκολ που μέτρησαν και 2 που ακυρώθηκαν

Το δεύτερο 45λεπτο, όμως, ήταν σκέτη διαφήμιση του ποδοσφαίρου: 4 γκολ που μέτρησαν και 3 που ακυρώθηκαν! Η Juve μπήκε πιο δυνατά και σκόραρε πρώτη με τον νεοαποκτηθέντα Michael Laudrup στον οποίο έφτασε η μπάλα μετά από βαθιά μπαλιά του Scirea την οποία έστειλε προς τη μεριά του 21χρονου Δανού ο Serena: ο Δανός μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα περνώντας και τον τερματοφύλακα! Δυστυχώς, όμως, ο Roth ακύρωσε το γκολ θεωρώντας πως ήταν οφσάιντ... Η επόμενη φάση-γκολ ανήκε στους Αργεντίνους: ο Commisso έβγαλε την αντεπίθεση για τον Ereros που πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Tacconi και 0-1... Λίγα λεπτά αργότερα, άλλη φονική αντεπίθεση των Λατινοαμερικάνων καταλήγει σε κάθετη μπαλιά στον Castro που σκοράρει αλλά ο Roth σφύριξε οφσάιντ. Ευτυχώς. Η συνέχεια ανήκε στη Juventus: σέντρα του Platini προς το Serena που ανατράπηκε από τον Olguin. Ο Michel "Le Roi" ανέλαβε να χτυπήσει το πέναλτυ και, στέλνοντας απ' τη μια τον τερματοφύλακα και από την αλλη τη μπάλα, έγραψε το (προσωρινό) 1-1.

Ένα γκολ για πινακοθήκη που θα μετράει πάντα,
τουλάχιστον για όποιον αγαπά το ποδόσφαιρο!...

Και μετά ήρθε η φάση που σημάδεψε την ιστορία: στο όριο της μικρής περιοχής ο Platini παίρνει τη μπάλα στον αέρα με το αριστερό, τη στέλνει στο δεξί του (πάντα στον αέρα!) και σκοράρει. Και όμως, ο κύριος Roth θα ακυρώσει αυτό το αριστούργημα! O Michel ξαπλώνει στο χορτάρι αδυνατώντας να πιστέψει τι έχει συμβεί. Και έπειτα σηκώνεται χειροκροτώντας το Γερμανό... Νόμος του ποδοσφαίρου, στη συνέχεια: ο Borghi έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά για τον Castro που κεραυνοβόλησε τον Tacconi: 1-2... Η Juve, όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη: 8' πριν τη λήξη, Laudrup και Platini παίζουν το ένα δυο, ο Γάλλος βρίσκει το Δανό και αυτός, ντριμπλάροντας όποιον βρίσκει μπροστά του ορμάει προς το τέρμα, καταφέρνει να μείνει όρθιος παρά το φάουλ του τερματοφύλακα, φτάνει με τη μπάλα στα πόδια σχεδόν στην γραμμή του άουτ και από εκείνη τη θέση καταφέρνει να σκοράρει! 2-2 με ένα πανέμορφο γκολ!

Ήρωας των πέναλτυ ο Tacconi

Μια ευκαιρία για κάθε ομάδα (με Platini και Ereros) στα 30' της παράτασης και ώρα για πέναλτυ. Η Juve ξεκινούσε πρώτη. Με τον Brio: 1-0. Ο Olguin έκανε το 1-1. Ο "Bell' Antonio" Cabrini εκτέλεσε το δεύτερο πέναλτυ: 2-1. Κι ύστερα ήρθε η σειρά του Tacconi να γίνει ήρωας αποκρούοντας το πέναλτυ του Batista. Ο Serena, ψύχραιμος, έφερε το σκορ στο 3-1. O Lopez αναζωπύρωσε τις ελπίδες των Αργεντινών: 3-2. Σειρά του Laudrup: είχε βάλει το δύσκολο, το ματς που μας οδήγησε στα πέναλτυ και την παράταση αλλά παρ' ολίγο να γίνει ο μοιραίος παίχτης: απόκρουση του Vidalle' και το σκορ έμεινε στο 3-2. Αλλά ο Tacconi δεν άφησε κανένα περιθώριο αποκρούοντας αμέσως μετά το κεντρικό σουτ του Pavoni. Η αγωνία είχε φτάσει στο κατακόρυφο όταν ο Platini πήγε να εκτελέσει το 5ο πέναλτυ: έστησε τη μπάλα, πήρε λίγη φόρα και, όπως και στη διάρκεια του ματς, έστειλε τον τερματοφύλακα αππο την άλλη μεριά: 4-2 και το Κύπελλο είναι της Juventus!

(Update 8/12/2011) Οι φάσεις, τα γκολ, οι μαγείες από το Juventus..com

JUVENTUS-ARGENTINOS JUNIORS 6-4 στα πέναλτυ (2-2 στα 120')
Τέρματα: 63' Platini πεν., 82' Laudrup - 55' Ereros, 75' Castro
Πέναλτυ: Brio 1-0, Olguin 1-1, Cabrini 2-1, Batista: απέκρουσε ο Tacconi, Serena 3-1, Lopez 3-2, Laudrup: απέκρουσε ο Vidalle', Pavoni: απέκρουσε ο Tacconi, Platini 4-2
Κίτρινες κάρτες: Mauro, Platini (J) - Videla, Borghi, Corsi (AJ)
Διαιτητής: Roth (Δ.Γερμανία)

JUVENTUS: Stefano Tacconi, Luciano Favero, Antonio Cabrini, Massimo Bonini, Sergio Brio, Gaetano Scirea (64' Stefano Pioli), Massimo Mauro (78' Massimo Briaschi), Lionello Manfredonia, Aldo Serena, Michel Platini, Michael Laudrup. Αναπληρωματικοί: Luciano Bodini, Gabriele Pin, Marco Pacione.
Προπονητής: Giovanni Trapattoni
ARGENTINOS JUNIORS: Vidalle', Pavini, Domenech, Villalba, Batista, Olguin, Castro, Videla, Borghi, Commisso (82' Corsi), Ereros (117' Lopez). Αναπληρωματικοί: Mendoza, Lemme, Mayor.
Προπονητής: Yudica.