Τετάρτη 25 Μαρτίου 2009

Καθοριστικός (και σκόρερ) ο Ariaudo στο 2-2 της νέας Εθνικής Under 21 μέσα στη Βιέννη

Ένα 2-2 που φέρει την υπογραφή της Juventus έφερε, και μάλιστα μέσα στη Βιέννη, η δεύτερη ουσιαστικά Εθνική Under 21 της Ιταλίας με την κανονική Under 21 της Αυστρίας. Με αφορμή το τουρνουά "Quattro Nazioni", ο Casiraghi επέλεξε να πειραματιστεί κατεβάζοντας στο γήπεδο, όχι την ομάδα που θα αγωνιστεί τον Ιούνιο στο Euro αλλά την ομάδα που θα σχηματιστεί μετά ώστε από τις 4 Σεπτεμβρίου να διεκδικήσει την πρόκριση στο Euro 2011 και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, το 2012.
Αυτή η άπειρη Εθνική Ελπίδων Β', βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο (με γκολ των Sand και Baumgartlinger στο 12' και 38') αλλά στο δεύτερο 45λεπτο, με την είσοδο του Lorenzo Ariaudo, κεντρικού αμυντικού της Juventus (που έκανε το ντεμπούτο του) κατάφερε να ισοφαρίσει και να ...χάσει τη νίκη, όπως σημείωσε μετά τον αγώνα ο Casiraghi, ικανοποιημένος από την αντίδραση της ομάδας στο δεύτερο μέρος. Ο Ariaudo μείωσε το σκορ στο 53' (κεφαλιά σε κόρνερ), πήρε πάνω του την ομάδα δίνοντας σιγουριά και το 2-2 ήρθε στο 62' από τον Paloschi (της Milan, παίζει δανεικός στην Parma). Στη συνέχεια ο Poli έχασε τις καλές ευκαιρίες. Για πρώτο ματς, όμως, καλά πήγανε! Στο τέλος, έκανε ντεμπούτο και ο άλλος juventino, ο Immobile, στη θέση του Paloschi.