Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

2-0 επί του Palermo, +3 επί της Roma

Με Vidal, Llorente η 7η νίκη σε 8 παιχνίδια
Σε αντεπίθεση και με ταχύτατο συνδυασμό Pereyra-Tevez και άσιστ ακριβείας του Αργεντίνου, που περίμενε και δημιούργησε τον διάδρομο για τον Vidal, άνοιξε το σκορ στο 32' η Juve παγώνοντας ένα Palermo που είχε επιχειρήσει να χτυπήσει στην αντεπίθεση ελέγχοντας την πρωτοβουλία της γηπεδούχου που είχε κάνει φάσεις χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Τρίτο γκολ στο campionato για τον King Arturo που δήλωσε ικανοποιημένος για το γκολ εξηγώντας "για όσους μιλάνε πολύ, εγώ μιλάω στο γήπεδο" -φράσεις που εξηγούν γιατί έφερε το δάχτυλο στα χείλη... O συνηθισμένος Carlitos, κινητικός, αλτρουιστής, να κυνηγά όλες τις μπαλιές αλλά στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα εξακολουθούσε να είναι αργή και προβλέψιμη.

Ανεβασμένος ο Marchisio στο δεύτερο μέρος, είχε αναλάβει να κάνει παιχνίδι ήδη πριν περάσει ο Pogba στη θέση του Pirlo (τον οποίο αγκάλιασε ο Allgeri) στο 65' και αφού ο Llorente κατάφερε να ξεμπλοκαριστεί με ωραία κεφαλιά: 2-0 στο 64' από μπαλιά του Pirlo. Χειροκροτήματα από όλο το γήπεδο για την είσοδο στο 74' του Maresca με τη ροζ φανέλα του Palermo -στο ζέσταμα είχε υποσχεθεί τη φανέλα στη sud! Standing ovation για τον Tevez στο 80', στη θέση του o Giovinco που στο 89' πέτυχε το δοκάρι! Στις καθυστερήσεις του στέρησε το γκολ ο Sorrentino... Καλή νίκη (23η συνεχόμενη εντός έδρας)...

Στους 3 βαθμούς ξανά η διαφορά από τη Roma (0-0 χθες στο γήπεδο της μόνης αήττητης, μαζί με την Κυρία, Sampdoria): 22 έναντι 19 μετά από 8 παιχνίδια. "Πρώτος στόχος, το πρωτάθλημα", επανέλαβε ο Marotta απαντώντας, πριν έρθει η απάντηση της ομάδας στο γήπεδο, στον Garcia. Όσον αφορά στην Ευρώπη, ο διευθύνων σύμβουλος επανέλαβε ότι ο σύλλογος θέλει να προχωρήσει ώστε να βρει "Barcelona, Real, Bayern (που) είναι οι μεγάλοι αντίπαλοι". Μένει να το δείξουμε στο γήπεδο... Ξεκινώντας από το Marassi και τη Genoa. O Moggi, πάντως, προβλέπει τρεις νίκες και πρόκριση αλλά όχι νίκη του UCL...